27.10.2015 - Komunikacja i ochrona przeciwśniegowa - instrukcje montażu

Komunikacja dachowa

Często zdarza się, że zaistnieje potrzeba wejścia na dach w celu konserwacji takich urządzeń jak: kominy spalinowe, kominki wentylacyjne, panele słoneczne lub okna dachowe. Rolą komunikacji dachowej jest zapewnienie możliwie bezpiecznego poruszania się    i pracy, w szczególności na dachach o dużym kącie nachylenia. Prócz bezpieczeństwa, przemyślany system komunikacyjny może zapobiec przed niepotrzebnymi uszkodzeniami dachu, powstałymi w wyniku poruszania się bezpośrednio po dachówkach lub użycia niedostosowanych do tego celu rusztowań. 

System ław kominiarskich stosuje się do zapewnienia komunikacji w poprzek spadku połaci dachu. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, należy dobrać odpowiedni wspornik, przeznaczony do konkretnej konstrukcji więźby. Przytwierdza się go bezpośrednio do łat lub krokwi ocynkowanymi wkrętami do drewna o minimalnym rozmiarze 8x60mm. Komplet składa się z dwóch wsporników i mocowników oraz ławy. Przy stosowaniu dłuższych ław kominiarskich wsporniki należy montować w odstępach nie przekraczających 80 cm. 

Stopnie kominiarskie stanowią uzupełnienie systemu ław kominiarskich, a ich przeznaczeniem jest tworzenie ciągów komunikacyjnych biegnących wzdłuż spadku połaci dachowej. Stopnie kominiarskie powinny być rozmieszczone naprzemiennie, w sposób dający możliwość chodzenia po dachu niczym po schodach. Stosując odstęp pomiędzy poszczególnymi stopniami należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu: przy nachyleniu mniejszym niż 30° – stopnie należy montować w co drugim rzędzie dachówek, w odległości 70 cm od siebie. Przy nachyleniu większym od 30° – stopnie należy montować w każdym rzędzie dachówek co 35–40cm.

Dodatkowym rozwiązaniem dla systemu komunikacyjnego jest zestaw ławy kominiarskiej przeznaczonej do montażu przyściennego, najczęściej stosowanej  jako podest ułatwiający prace konserwacyjne przy kominie. Wszystkie elementy komunikacji dachowej posiadają powłokę ochronną z ocynku ogniowego oraz lakieru proszkowego, co gwarantuje ich trwałość w zależności od warunków eksploatacyjnych od 50 do nawet 100 lat. 

 

Zestaw montażowy komunikacji dachowej

 

  • Wspornik

jest mocowany bezpośrednio do konstrukcji dachu i stanowi podstawę dla pozostałych elementów komunikacji dachowej. Występuje w sześciu rodzajach  w zależności od typu poszycia dachowego na jakim ma być zastosowany. Wyróżnia się  wsporniki dostosowane do dachów     z dachówką betonową i ceramiczną, opisane symbolami „DBDC” oraz „LN”, wspornik typu „U” przeznaczony do dachów spadzistych z płaskim poszyciem lub wspornik „BD 350/400mm” do pokryć wykonanych z blachodachówki. Wspornik typu karpiówka jest natomiast przeznaczony do dachów spadzistych pokrytych dachówką ceramiczną-karpiówką. Dodatkowo wyróżnia się wsporniki do poszyć z blach układanych na tak zwany „rąbek stojący”.

 

  • Mocownik

zwany także „kołyską” jest pośrednim elementem łączącym ławę kominiarską ze wspornikiem. Jego wyprofilowany kształt pozwala na łatwą regulację kąta nachylenia ławy względem połaci dachu. Wykonany jest z blachy stalowej, o grubości 4mm poddanej procesowi cynkowania ogniowego oraz malowania proszkowego. Mocownik łączy się ze wspornikiem oraz ławą, lub stopniem za pomocą dołączonych do zestawu czterech ocynkowanych śrub.  

 

  • Ława/stopień

kominiarski stanowią podest do chodzenia po dachu. Oba elementy wykonane zostały z blachy stalowej 2mm, zabezpieczonej ocynkiem ogniowym oraz powłoką lakieru proszkowego. Podesty posiadają specjalne antypoślizgowe przetłoczenia na swojej powierzchni. Dodatkowo stopnie kominiarskie posiadają uchwyty, pozwalające zachować równowagę podczas przemieszczania się po dachu. Ławy dostępne są w różnych rozmiarach, z możliwością ich łączenia prostymi w użyciu łącznikami. 

 

Ochrona przeciwśniegowa

Oprócz komunikacji dachowej ważnym elementem dachu jest ochrona przeciwśniegowa. W skład zestawu wchodzi poprzeczny płotek przeciwśniegowy oraz dwa uchwyty mocujące go do połaci dachu. Dzięki stosowaniu płotków przeciwśniegowych lub rozbijaczy możemy ochronić system rynnowy przed poważnymi uszkodzeniami, powstałymi pod wpływem ciężaru zsuwającego się  z dachu śniegu. Drugim nie mniej ważnym aspektem, przemawiającym za użyciem ochrony przeciwśniegowej, jest zapobieganie spadaniu dużych, zmarzniętych złogów śniegu, które mogą stanowić zagrożenie dla przypadkowych osób i mienia znajdującego się pod dachem. Montaż ochrony przeciwśniegowej odbywa się w zbliżony sposób jak w przypadku komunikacji dachowej, bezpośrednio do konstrukcji więźby dachowej: krokwi lub łat. Uchwyty płotka tak jak wsporniki ław zaprojektowane są do konkretnych poszyć dachowych, a ich systematyka jest analogiczna.

 

Proces cynkowania ogniowego 

Gwarancją wieloletniej trwałości produktu. Polega na zanurzeniu elementu stalowego w płynnym cynku o temperaturze 445-460 oC. W tej temperaturze żelazo i cynk szybko wchodzą ze sobą w reakcję, w wyniku której tworzy się stop. Powłoka cynkowa ma charakter niejednolity. Zbudowana jest z kilku warstw. Pierwsza, zewnętrzna składa się właściwie z czystego cynku, ostatnia natomiast jest stopem cynku i 25 % żelaza. Tworzy się tym samym nieprzepuszczalna, mechanicznie wytrzymała powłoka, która chroni stal dzięki specjalnemu układowi elektochemicznemu. Uszkodzenie(odpryśnięcie) wierzchniej części ocynku nie prowadzi bezpośrednio do powstania korozji, co wyróżnia ten typ ochrony w stosunku do innych metod. 
Trwałość powłoki cynkowej zależy przede wszystkim od tzw. obciążenia korozyjnego środowiska, w którym ocynkowane elementy są eksploatowane. W przyjaznych warunkach ocynk utlenia się nawet do 100 lat, natomiast w skrajnie ciężkich, czas potrzebny do całkowitego usunięcia powłoki ocynku wynosi ok 20 lat. 

 

    

Załącznik

Pobierz cały poradnik (pdf)

Pobierz instrukcje montażu komunikacji dachowej (pdf)

Pobierz instrukcję montażu ochrony przeciwśniegowej (pdf)