Membrany i folie dachowe

Gama membran Parotec

Zjawisko dyfuzji pary wodnej obecne jest w niemal każdym budynku mieszkalnym a jego źródłem jest codzienna aktywność człowieka. Polega ono na wędrowaniu, ciepłego i wilgotnego powietrza o wyższym ciśnieniu, w kierunku niższego, chłodniejszego. Dotyczy to w szczególności poddaszy użytkowych, gdzie styczność dwóch stref cieplnych jest największa. Dach stanowi barierę dla swobodnego przemieszczania się mas powietrza. W przypadku kontaktu pary wodnej z zimnymi elementami więźby dachowej dochodzi do jej kondensacji, a w efekcie do zawilgocenia elementów drewnianych i izolacji termicznej. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem właściwości fizycznych samych materiałów, ale również do rozwoju szkodliwych pleśni na ich powierzchni. 

Klasyczne metody wstępnego krycia dachu, przy pomocy papy, czy też z wykorzystaniem nieco późniejszej technologii folii nisko paroprzepuszczalnej, wymagały stosowania otwartej wentylacji poddasza nad i pod płaszczyzną wstępnego krycia, co w przypadku pomieszczeń użytkowych skutkowało  oziębieniem izolacji i szybszą utratą ciepła. Zastosowanie membran wysoko-paroprzepuszczalnych pozwoliło na efektywniejszą izolację poddasza, z jednoczesnym zachowaniem właściwej cyrkulacji powietrza. Konstrukcja membrany daje możliwość swobodnego przenikania wilgoci na zewnątrz budynku, bez potrzeby tworzenia dodatkowej szczeliny wentylacyjnej. Zastosowanie, w procesie produkcji membrany, specjalnego filmu funkcyjnego, gwarantuje ponadto ochronę poddasza przed takim czynnikami zewnętrznymi jak woda, śnieg czy wiatr. Należy podkreślić, że stosowanie membran przynosi wymierne korzyści w postaci efektywniejszej izolacji poddasza oraz w wydłużeniu żywotności elementów konstrukcyjnych więźby dachowej.

Podstawowym czynnikiem w wyborze właściwego rodzaju membrany jest jej gramatura. W trójwarstwowej technologii produkcji, grubość warstw chroniących wewnętrzny film funkcyjny, bezpośrednio wpływa na trwałość jej podstawowych parametrów technicznych tj. paroprzepuszczalność, wodoszczelność i wiatroizolacyjność. Przy doborze określonej gramatury należy wziąść pod uwagę te warunki eksploatacyjne produktu, które mogą przyczynić się do jego szybszego uszkodzenia. Mocniejsze membrany zalecane są szczególnie      w tych rozwiązaniach konstrukcyjnych, gdzie materiał narażony jest m.in. na przetarcia, (np. na dachach z pełnym deskowaniem) lub ekstremalne temperatury (typowe dla dachów z pokryciem z balchodachówki). Nie bez znaczenia jest również sam etap montażu, gdzie    w zależności od jego  skomplikowania, może dojść do licznych uszkodzeń.

W ofercie firmy Parotec znajdują się trzy warianty wagowe membran, dopasowane do różnych potrzeb klientów. Pierwsza z nich Parotec alfa o gramaturze 110g jest standardowym produktem, doskonale nadającym się do stosowania bezpośrednio na izolacji z wełny mineralnej. Parotec beta o gramaturze 130g dzięki zwiększonej wytrzymałość ma o wiele szersze zastosowanie m.in. w  szkieletowych konstrukcjach dachu bezpośrednio na krokwiach, w przypadku których materiał narażony jest na liczne naprężenia powodowane przez podmuchy wiatru. Do eksploatacji w najtrudniejszych warunkach stworzona została membrana Parotec gamma o gramaturze 160g. 

 

Współczynnik Sd i WDD 

Dla wyrażenia zdolności dyfuzyjnej membrany stosuje się dwa parametry Sd i WDD. Pierwszy z nich określa poziom oporu dyfuzyjnego jaki stawia membrana dla przepływającej pary wodnej. Otrzymana wartość wyrażona w metrach, odpowiada wysokości słupa powietrza, który wytworzy identyczną, jak w przypadku membrany, oporność. Druga wartość, czyli współczynnik przenoszenia pary wodnej WDD wyraża ilość przedostającej się przez membranę pary wodnej opisanej w g/mkw/24h. Obie wartości choć dotyczą tej samej kwestii paroprzepuszczalności, trudno je ze sobą bezpośrednio porównać. Zwykło się uważać współczynnik Sd za bardziej jednoznaczny parametr. 
W polskim prawie budowlanym za membranywysoko-paroprzepuszczalne uważa się produkty, których Sd jest niższe niż 0,1m. Większość membran na polskim rynku posiada współczynnik Sd w granicach 0,02-0,08 m     i jest on uzależniony od grubości samego materiału. Z tego też względu membrany o wyższej gramaturze mają nieco większy opór dyfuzyjny, aczkolwiek różnica ta jest niemal niezauważalna. 

 

Kluczowe zagadnienia

Paroprzepuszczalność 
Niski współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej (Sd ~0,04m) membran Parotec pozwala na szybsze odprowadzenie pary wodnej, zmniejszając ryzyko zawilgocenia konstrukcji oraz izolacji termicznej poddasza.

System łączenia
Dla zapewnienia pełnej szczelności warstwy wstępnego krycia zaleca się stosowanie dedykowanych taśm Parotec do łączenia, reperacji  i uszczelniania membran oraz folii dachowych. 

Wytrzymałość na rozdzieranie
Struktura membrany dzięki użyciu metody mikro zgrzewania, przy łączeniu ze sobą poszczególnych warstw materiału, gwarantuje wysoką wytrzymałość na rozdzieranie i punktowe uszkodzenia podczas montażu.

 

Folia czy membrana?

Wybór między folią a membraną dachową zależy przede wszystkim od tego czy przestrzeń konstrukcyjna dachu będzie wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Stosowanie folii nisko-paroprzepuszczalnej na dachach z izolacją termiczną wiąże się z wykonaniem odpowiedniej przegrody wentylacyjnej między obiema warstwami. W praktyce prawidłowe zamontowanie termoizolacji  z zachowaniem wspomnianego odstępu jest trudne do wykonania, a często pojawiające się błędy  w wykonaniu, prowadzą do poważnych problemów w funkcjonowaniu ocieplenia. Z tego względu coraz częściej stosuje się membrany dachowe, które eliminują wspomniany problem. Możliwość bezpośredniego kontaktu membrany z termoizolacją pozwala na prostszy i efektywniejszy montaż. W przypadku budowy poddasza nieużytkowego bez ocieplenia połaci dachu, nie ma potrzeby stosowania membran dachowych. Zastosowanie folii nisko-paroizolacyjnej będzie w tym przypadku wystarczającym i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem.

 

Załącznik

Pobierz cały poradnik (pdf)