Poradnik klienta

AKCESORIA DACHOWE

Ważnym etapem przy budowie dachu są końcowe prace dekarskie, od których zależy szczelność newralgicznych miejsc na dachu. Takimi miejscami są m.in. strefa kalenicy, komina, okapu i kosza dachowego. Przy obróbce kalenicy często stosowanym produktem są taśmy kalenicowe dRoll i vRoll, które używane są jako wstępne zabezpieczenie przed wodą, śniegiem i kurzem, pod ostateczne zakończenie w postaci gąsiorów. Konstrukcja taśm kalenicowych pozwala nie tylko na szczelne zabezpieczenie kalenicy, ale również na efektywną wentylację przestrzeni pod poszyciem dachowym.


Komunikacja i ochrona przeciwśniegowa

Często zdarza się, że zaistnieje potrzeba wejścia na dach w celu konserwacji takich urządzeń jak: kominy spalinowe, kominki wentylacyjne, panele słoneczne lub okna dachowe. Rolą komunikacji dachowej jest zapewnienie możliwie bezpiecznego poruszania się i pracy, w szczególności na dachach o dużym kącie nachylenia. Prócz bezpieczeństwa, przemyślany system komunikacyjny może zapobiec przed niepotrzebnymi uszkodzeniami dachu, powstałymi w wyniku poruszania się bezpośrednio po dachówkach lub użycia niedostosowanych do tego celu rusztowań.


Membrany i folie dachowe

Zjawisko dyfuzji pary wodnej obecne jest w niemal każdym budynku mieszkalnym a jego  źródłem jest codzienna aktywność człowieka. Polega ono na wędrowaniu, ciepłego i wilgotnego powietrza o wyższym ciśnieniu, w kierunku niższego, chłodniejszego. Dotyczy to w szczególności poddaszy użytkowych, gdzie styczność dwóch stref cieplnych jest największa. Dach stanowi barierę dla swobodnego przemieszczania się mas powietrza. W przypadku kontaktu pary wodnej z zimnymi elementami więźby dachowej dochodzi do jej kondensacji, a w efekcie do zawilgocenia elementów drewnianych i izolacji termicznej. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem właściwości fizycznych samych materiałów, ale również do rozwoju szkodliwych pleśni na ich powierzchni.